Çernobil facia mı yoksa hata mı?

Dizi
29 May 2019
Çernobil facia mı yoksa hata mı?

Çernobil (Chernobyl), 1986 senesinde insan eliyle gerçekleşen en büyük facialardan biri olan Çernobil faciası gerçekleşti. Bugün bile çernobil dizisini izlerken acı dolu anlar zihnimizde canlanıyor. Öyle bir teori varki kanımızı bile dondurmaya yetiyor ve bunun bir faciadan ziyade CIA tarafından yapılan bir sabotaj olduğunu söylüyor.

Teorinin detaylarına inelim ve bizler karar verelim.

Felaketin bilinen kısmına bir daha bakalım. 26 Nisan 1986’da 4 numaralı reaktör patlıyor ve bilinene göre o an 47 kişi yaşamını yitiriyor…

null

Akabinde bölgeye bir çok sağlık ekipleri, itfaiye çalışanları, araştırmacılar geliyor ve yerel halk da eklenince radyasyondan etkilenen ve ölenlerin sayısı 4000leri bulduğu söyleniyor. Aslında patlamadan ziyade radyasyondan etkilenen çok fazla. Radyasyon dediysek burada açığa çıkan radyasyon hiroşima’da kullanılan radyayondan çok fazla.

Olayın akabinde o dönemki adıyla Sovyetler Birliği, 60.000 nüfuslu Pripyat kasabasını hızlıca boşalttı ve yaklaşık 45 kilometrelik bir güvenlik kordonu oluşturuldu.

çernobil lunapar, çernobil kalanlar

Çok uzun yıllar geçmesine rağmen Pripyat kasabası çevresinde halen normalin üzerinde radyasyon bulunuyor ve tüm bu facianın sebebi sadece bir insan hatası olarak kayıtlara geçmişti. Peki ya gerçekler öyle mi?

Peki bu facia gerçekten bir insan kaynaklı mıydı? Araştırmacı Philip Grossman bölgeye girme izni olan ender kişilerden biri ve bu hatayı enine boyuna uzun süredir araştırıyor.

1946 ile 1991 yılları arasında ABD ile Sovyetler Birliği arasında bir soğuk savaş süreci yaşandı.

Bu soğuk savaş sürecinde Sovyetler Birliği Çernobil Santralini bir radar sisteminin çok yakınına kurmuştu. Buradaki amaç olası bir bombalama, füze saldırısı durumunda bu radar sistemi durumu algılayacak ve önlem alınabilecekti. Bu radar sistemine özel koruma sistemleri ile dizayn edilmişti ve onlar için bir güvenlik açığı yoktu.

Fakat reaktörlerin çok yakınına inşa edilen bir de fabrika vardı.

Bu fabrika görünürde reaktörlerden beslenen ve genel kullanıma uygun eşyaların üretilmesinde kullanılıyordu. Ancak fabrikanın konumu nükleer depoyla dip dibeydi. Yani demek istediğimiz tehlikeli kimyasal maddeler ile herkesin erişebileceği fabrika üretimi eşyalar aynı noktalardaydı.

Çernobil dizisi

İşte tam olarak bu noktada masum görünen bu fabrika bir nükleer füze projesinin üstünü örtmek için orada konumlandırıldığı söyleniyor Grossman tarafından.

ABD İstihbarat Ajansı CIA, Sovyetler Birliği’nin bu küçük görülen dev projesinin farkına varmıştı.

O yıllarda CIA yetkililerinin belirli baskılar sonucu itiraf ettiği bir gerçek vardı: ABD, Sovyet bilgisayarlarına virüs saldırılarında bulunarak bazı sistemleri işlevsiz bırakmaya çalışıyordu. O yıllarda CIA bu girişimleri başarısız girişimler olarak adlandırılıyordu.

Peki ya gerçekten böyle mi? CIA bu girişimlerinde başarılı olmuş olabilir mi?

O akşam mesaide olan 4. reaktörün başında görevli mühendisin yaptığı savunma şu şekildeydi, tatbikat başladığında olağan dışı reaktörün ısısı artmaya başladı, reaktörü soğutmak için verdiğim komutların hepsi yanıtsız kalıyordu ve önlem amaçlı ne yaptıysam başarısız oluyordum.

Görünen o ki CIA virüs saldırılarında başarılı olmuştu ve Çernobil’de hayati öneme sahip Dördüncü Reaktör sebebi bilinmeyen bir biçimde arıza konumuna geçmişti. Reaktöre hiç bir şekilde müdahale edilemiyordu ve akabinde de korkulan olay gerçekleti patlama oldu.

Grossman’ın teorisi Çernobil felaketinin üstüne ortaya atılan yüzlerce teoriden sadece biri ama gerçek olma ihtimali bile bir hayli korkutucu.

Peki ya siz bu teori hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum olarak düşüncelerinizi bizlere iletmenizi rica ederiz.

Çernobil (Chernobyl) dizisini sayfamızdan reklamsız olarak izleyebilirsiniz. Çernobil HD izle.

Çernobil (Chernobyl) dizisi

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Yorumlar