Devam Ediyor
Çernobil (Chernobyl)
9.6 IMDB Puanı

Çernobil (Chernobyl)

Çernobil (Chernobyl), 1986 yılında, SSCB'ye(Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Birliği) bağlı Çernobil'deki bir nükleer enerji santralinde gerçekleşen patlama dünyanın en büyük insan hatası kaynaklı felaketlerinden biri haline gelir.

Etkileri günümüze kadar uzanmakta olan bu felekatin sonuçlandırından esinlenerek uyarlanan muazzam eser Çernobil (Chernobyl)sizler ile. HBO ve Sky Atlantic tarafından düzenlenen dizi Chernobyl 5 bölümden oluşacak. Çernobil yayınlandığı ilk günden itibaren tüm dünyada dikkatleri üstüne çekmeyi başardı ve İMDB üzerinden en yüksek puanı almayı başardı.

Çernobil dizisine dair detaylar...


26 Nisan 1986'da Ukrayna'nın Çernobil şehrindeki Çernobil Nükleer Santrali'nde meydana gelen kaza ve hemen akabinde oluşan patlama sonucu 31 kişi yaşamını yitirmişti. 31 kişinin hayatını kaybetmesinin yanı sıra kaza sonrası yayılan radyasyon sonucu bölgede binlerce kanser vakası görülmüş ve bir çoğu ölümle sonuçlanmıştı. Çernobil faciasının ardından Rusya'ya, Avrupa' ya ve Türkiye'ye de büyük miktarda radyasyon yayıldığı tespit edilmişti ve binlerce masum insan ilgili patlamadan nasibini almıştı. Özellikle Trankya ve Karadeniz bölgesi olmak üzere bir çok vatandaşımız durumdan etkilenmişti, ancak ozamanlar durumu bir çok kişi anlayamadı ve durum patlama sorumluları tarafından gizlenmek istendi, ancak yüksek radyasyon ve baskılar sonucu durum açıklanmıştı. Bu insan eliyle yaşanan en büyük felaket Chernobyl dizisinde etkileyici şekilde anlatılıyor.
Johan Renck'in yönetmen koltuğunda oturduğu Chernobyl dizisinin oyuncu kadrosunda ise Jared Harris, Stellan Skarsgard ve Emily Watson yer alıyor.

Dizi hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

1 yorum